Skip to main content
Genel

Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Seminerlerimiz Devam Ediyor

By Aralık 15, 2018Ocak 7th, 2019No Comments

KİH olarak toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda farkındalık yaratmaya katkıda bulunmak üzere 2017 yılından bu yana uyguladığımız seminer çalışmalarımıza bu sene de devam ettik.

Toplumda kadın ve erkeklere yüklenen rollerle başlayarak, bu rollerin yarattığı eşitsizlikleri, hak ihlallerini ve kadına yönelik şiddeti 6 ilde toplam 10 buluşmada kadın ve erkeklerle konuştuk. 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanunun, anayasamızdaki pozitif ayrımcılık ilkesinin hayatlarımızdaki önemini birlikte tartıştık. Her biri 4 saat süren bu seminerlerde 2018 yılında toplam 450’ye yakın kadın ve erkek katılımcıyla tartışmalar yürüttük ve çeşitli alıştırmalarla eşitsizliğin kadınlar ve erkekler olarak hayatlarımıza yansımalarını gördük.

Bu seneki seminerlerin pilot uygulamaları sürecinde çok çeşitli örgütler ve gruplarla bir araya gelme şansı yakaladık ve bu dönemde 10 seminer düzenledik. Bunların ilkini İstanbul merkezli İmece Platformu’nun toplumsal cinsiyet eşitliği ile ilgili sosyal girişim projeleri üreten yarışma ekiplerinin katılımıyla gerçekleştirdik. Sonrasında iki semineri Çanakkale Koza Gençlik Derneği ile işbirliğinde yaptık. Ege Kadın Buluşması Platformu’nun Afyonkarahisar, Kütahya ve Uşak sekretaryaları ve yerel örgütlerin de desteğiyle, bu yıl 12’ncisi düzenlenen Ege Kadın Buluşması öncesinde bu üç ilde seminerler düzenledik. Ayrıca, Diyarbakır’da Doğu ve Güneydoğu İş Kadınları Derneği (Dogünkad) işbirliği ile Dernek üyelerine ve Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odası (Desob) üyesi esnaf erkek ve kadınlara yönelik iki ayrı seminer düzenledik. Son olarak Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesi Çan Meslek Yüksekokulu öğrencileriyle ve Galatasaray Üniversitesi Kadın Çalışmaları Kulübü öğrencileriyle birlikte iki seminer gerçekleştirdik.

Derneğimizin yürüttüğü eğitim çalışmalarının son yedi yıldaki uygulamalarının etki değerlendirmesi kapsamında, gerçekleştirdiğimiz seminerlerin katılımcıları ne şekilde etkilediğine ilişkin sonuçları alacağız. Bu sonuçların ışığında tekrar değerlendireceğimiz seminerlerimize 2019 yılında da devam etmeyi planlıyoruz. Geçtiğimiz iki yılda seminerler aracılığıyla harika insanlarla tanışıp, önümüzdeki yıllarda da devam ettirmeyi planladığımız güzel işbirlikleri kurduk. Seminerlerin organizasyonunda işbirliği yaptığımız tüm kurumlara ve bize eşlik eden tüm katılımcılara çok teşekkür ederiz.