Skip to main content
Genel

8’inci Karşılaşmalar Videomuz Yayınlandı

By Mayıs 21, 2018Haziran 16th, 2018No Comments

Kadının İnsan Hakları – Yen Çözümler Derneği olarak, Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ile toplumsal cinsiyet eşitliğinin kesişme noktalarını ele aldığımız aylık sohbetlerin sekizincisinde, konuğumuz İstanbul Teknik Üniversitesi’nden ve derneğimizin kurucularından Prof. Dr. İpek İlkkaracan. Konumuz ise İpek İlkkaracan’ın geliştirdiği “Mor Ekonomi” modeli, kadın istihdamı ve bakım emeği.

 

8'inci Karşılaşmalar Videosuna Ulaşmak İçin Tıklayın

Dünyada ve Türkiye’de kadınların işgücüne katılımıyla ilgili önemli verilerin paylaşıldığı videoda, bakım emeğini merkezine alan ve kadınları da kapsayan bir sürdürülebilir büyüme için öneriler getiren Mor Ekonomi modeliyle ilgili bilgiye ulaşmak mümkün.

Mor Ekonomi Nedir?

Mor Ekonomi bakım ekonomisinin görünür ve merkezde olduğu, bakım emeğinin aileler ve kamusal hizmetler, aile içinde kadınlar ve erkekler arasında eşit paylaşıldığı bir ekonomik düzeni tasvir ediyor. Buna yönelik Mor Ekonomi sosyal bakım hizmetlerini herkes için ulaşılabilir kılan bir sosyal bakım hizmeti altyapısına kamu yatırımları, iş-yaşam dengesini sağlayıcı işgücü piyasası düzenlemeleri, kırsal alanda kadınların ücretsiz iş yükünü azaltacak yeşil ve mor altyapı yatırımları ve tüm bu düzenlemeleri olanaklı kılacak, kapsayıcı ve sürdürülebilir büyümeyi destekleyen makroekonomik politikaları içeriyor.

Karşılaşmalar Serisindeki Diğer Videolara Ulaşmak İçin Tıklayın