Skip to main content

Kadınlarla Mor Dizi Basın Bülteni

BASIN BİLDİRİSİ

Kadının İnsan Hakları Derneği
KADINLARLA… MOR DİZİ

Haklarının farkına varıp  yaşamlarını değiştiren kadınlar Türkiye’de ilk kez ekrana geliyor…

Kadının İnsan Hakları Derneği Vakfı ve NTV işbirliği ile hazırlanan Kadınlarla…Mor Dizi adlı 12 bölümlük belgesel, 10 Şubat 2006 Cuma günü saat 12.30’da NTV ekranlarında yayına giriyor.

Kadınlarla… Mor Dizi, Türkiye’deki en uzun soluklu ve en yaygın  insan hakları eğitim programı olan Kadının İnsan Hakları Eğitim Programına (KİHEP) katılan kadınların çarpıcı değişim hikayelerini ekrana taşıyor.

Kadınlarla…Mor Dizi medeni haklardan şiddete, ekonomik haklardan cinselliğe, doğurganlık haklarından örgütlenmeye hayatın her alanında haklarını hayata geçiren kadınları konu alıyor. Kadınların mağdur edildiği televizyon programlarının aksine, bu belgesel haklarını öğrenip bunları hayata geçirmeyi başaran kadınların gerçek hayat hikayelerini ve kazanımlarını anlatıyor. Kadınlarla… Mor Dizi’de ev kadını iken şoförlük mesleğine atılan; eşleriyle ve aileleriyle daha eşit ve sağlıklı ilişkiler kuran; eğitimine geri dönen; kendi bedeni ve cinselliği üzerine söz söylemeye başlayan; muhtarlığa seçilen; çalışmaya başlayan; ihtiyaçları etrafında örgütlenen kadınların dönüşüm hikayeleri de yer alıyor. Program, 12 hafta boyunca her Cuma saat 12.30’da NTV ekranlarında olacak.

Ünlü Sanatçılar ve Yazarlar da Kadınlarla…Mor Dizi’de
Kadınlarla…Mor Dizi’nın her bölümünde sanat dünyasında başarılı çalışmalarıyla tanınan kadınlar açılış ve kapanış mesajlarıyla yer alıyorlar. Aralarında Ayşe Kulin, Derya Baykal, Ece Uslu, Gülben Ergen, Gülriz Sururi, Hülya Koçyiğit, Türkan Şoray, Zeynep Oral gibi isimlerin bulunduğu sanatçılar ve yazarlar mesajları ile, Türkiye’de kadın ve insan hakları konusunda toplumsal duyarlılığın artmasına katkıda bulunuyorlar.

Her Alanda Kadının İnsan Hakları
Türkiye televizyonlarında ilk kez bu kadar geniş kapsamlı ve toplumsal cinsiyete duyarlı bir bakış açısı taşıyan bir belgesel dizi ekrana geliyor. Kadının insan hakları, medeni haklar, kadına karşı şiddet, şiddete karşı stratejiler, ekonomik haklar, kadın ve cinsellik, toplumsal cinsiyete duyarlı çocuk eğitimi, doğurganlık hakları, kadın ve siyaset, yerel örgütlenme, kadın hareketi ve feminizm adlı bölüm başlıklarıyla yayınlanacak olan Kadınlarla…Mor Dizi, bütün bu alanlarda Ankara, Çanakkale, İstanbul, Van gibi farklı illerden kadınların dönüsüm hikayelerine tanıklık ediyor. Katılımcı kadınlarla yapılan görüşmeler, eğitim grubu toplantıları, eğitmen ve bilirkişi röportajlarına yer veren belgesel, Türkiye’de her alanda haklarını ve kadın erkek eşitliğini hayata geçiren kadınları anlatıyor.

Kadının İnsan Hakları Eğitim Programı (KİHEP): Bir Toplumsal Dönüşüm Aracı
2004’de 10. yılını dolduran Kadının İnsan Hakları Eğitim Programı (KİHEP) dünyada halen uygulanmakta olan en kapsamlı ve yaygın insan hakları eğitim programlarından biridir. KİHEP’in amacı kadınların her alanda sahip oldukları haklar konusunda bilinçlenmelerini sağlayarak, bu bilinci hayata geçirecek stratejiler üretmeleri, kendi ihtiyaçları çerçevesinde örgütlenmeleri için bir araç olmaktır. Program, Uluslarası Yeni Taktikler Programı çerçevesinde “dünyada insan hakları konusunda kullanılan en iyi taktiklerden biri” seçilmiştir. 1995 yılında Kadının İnsan Hakları ve Yeni Çözümler tarafından geliştirilen eğitim programı, 1998’den  beri Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu ile işbirliği içinde yürütülmektedir. Şimdiye kadar, Türkiye’nin her bölgesinden 36 ilde 4000’i aşkın kadına ulaşan KİHEP, Türkiye’de  sürdürülebilir devlet-sivil toplum işbirliğinin en başarılı örneklerinden biridir.

Ekranlarda ilk kez: Kadının İnsan Hakları Üzerine Kapsamlı bir Belgesel Dizi
Kadınlarla…Mor Dizi, KİHEP katılımcıları ve eğiticilerden gelen olumlu geribildirimler ve kadınların haklarını çok çeşitli alanlarda kullanabildiklerine dair sayısız başarı hikayesinden yola çıkarak Kadının İnsan Hakları Derneği ve NTV işbirliği ile hazırlandı. Medyada genelde rastladığımız “mağdur, güçsüz, ezilen” kadın imajına bir alternatif yaratan program, haklarının farkına varıp yaşamlarını değiştiren kadınları 12 hafta boyunca ekranlara taşıyacak. Kadın bakış açısı ile Türkiye’de insan hakları ve kadın erkek eşitliği bilincinin yaygınlaşmasına katkıda bulunacağına inandığımız Kadınlarla…Mor Dizi’nin kamuoyuna tanıtılmasında bize destek olacağınızı umuyoruz.

Kadınlarla…Mor Dizi Belgeseli  Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA), Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) , İsviçre Kalkınma ve İşbirliği Kurumu (SDC) ve Body ShopVakfı katkılarıyla gerçekleştirilmiştir. NTV ve SHÇEK’e bu belgeselin hazırlanmasındaki desteklerinden dolayı teşekkür ederiz.

Daha detaylı bilgi için: 

Kadının İnsan Hakları Derneği
Tel. 212 251 00 29
Faks: 212 251 00 65
E-posta: [email protected]